Çift Anadal Programı

"Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümüne bahar döneminde ÇAP ve Yandal başvurusu kabul edilmemektedir. Ana bölümü Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler olup diğer bölümlere bahar döneminde ÇAP/Yandal başvurusu yapacak öğrencilerin aşağıdaki "Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencileri için" başlıklı yönergeleri takip etmesi gerekir.

 

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Çift Anadal Programları
 
Siyaset Bilimi ve UIuslararası İlişkiler Bölümü’nün İşletme, Ekonomi, Sosyoloji, Psikoloji, Tarih ve Felsefe bölümleri ile çift anadal programı bulunmaktadır. Bu programların müfredatlarına sayfanın sağındaki sekmelerden ulaşabilirsiniz.
 
Çift anadal programlarıyla ilgili genel bilgiler  Boğaziçi Üniversitesi Çift Anadal Programları Yönergesi'nde belirtilmiştir.
Yönerge için tıklayınız.

 
Çap danışmanı: Gaye ilhan Demiryol gaye.ilhan@boun.edu.tr
Asistan: Osman Zinnur Aksu o.zinnuraksu@gmail.com
Başvuru Maili: bounpolscapyandal@gmail.com
 
ÇAP Başvuruları
 

 2021-2022 Akademik yılı Güz dönemi için:

 
Lisans Eğitim ÇAP iç yönetmeliği 3. Madde’ye göre:
“Lisans öğrencileri, üniversitedeki öğrenimlerinin en erken üçüncü en geç beşinci dönemi basında, genel not ortalamaları en az 3.00 olmak ve tüm derslerini başarıyla tamamlamış olmak koşuluyla (ÇAP) Çift Anadal Programına başvurabilirler. Değişim programına giden öğrenciler hariç izinli geçirilen dönemler bu sınırların dışında tutulur. Başvuru koşullarına, bölümler tarafından 3.00’in üzerinde bir GNO ve kontenjan da dahil olmak üzere ek şartlar getirebilir. ÇAP’a katılmak için başvurular ilgili iki bölüme aynı zamanda yapılır.”
 
Yukarıda belirtildiği gibi bölümlerin başvuru koşulları ve zamanlamaları değişiklik gösterebilir. Bu yüzden lütfen başvurmak istediğiniz bölümün koşulları ile ilgili bilgi edininiz.

Çap başvuruları için son tarih Boğaziçi Üniversitesi akademik takviminde ilan edilir.

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencileri için:

·      Tüm başvurular email ile yapılacaktır. Basvurular 1 Eylül 2021 tarihinde başlayacaktır. Son başvuru tarihi 10 Eylül 2021'dir.

·      Yukarıdaki bölümlerden (İşletme, Ekonomi, Sosyoloji, Psikoloji, Tarih ve Felsefe) herhangi birine ÇAP başvurusu yaparken kendi bölümünüz olan Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümüne de dilekçe ve transkriptiniz ile başvurmalısınız: Dilekçeyi indirmek için tıklayınız.

·      Bu başvurular için gerekli belgeleri topladıktan sonra bounpolscapyandal@gmail.com adresine belgelerinizi gönderiniz. 

·      Başvurmakta olduğunuz bölümler ÇAP danışmanınızın ya da  hem ÇAP danışmanınızın hem de bölüm başkanınızın onayını onayını istiyor olabilir.  Bu durumda başvuru mesajinizi bounpolscapyandal@gmail.com gonderirken ÇAP danışmanı için Gaye İlhan Demiryol (gaye.ilhan@boun.edu.tr) ve bölüm başkanı için de vekili Zeynep Kadirbeyoğlu’nu (Zeynep.kadirbeyoglu@boun.edu.tr) ccleyiniz. Mesajın içerisinde de onay beklediğinizi belirtiniz. 

·      Onay bekleyen maillerinize 48 saat içerisinde dönüs yapmaya çalişacağız. 48 saat içinde olumlu/olumsuz cevap gelmemesi durumunda hatırlatma maili gönderebilirsiniz.

·      Diğer bölümlere başvuracak öğrencilerin onay için maili en gec son başvuru tarihinden 2 gün öncesine kadar göndermeleri aksaklık olmaması için elzemdir.

·      Eğer yaz okulu notlarınızın ilan edilmesini bekliyorsaniz elinizdeki transcript ile basvurunuz. Notlar ilan edilir edilmez bize yeni bir transcript ulaştırınız.

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Çift Anadal Yapmak İsteyen Öğrenciler İçin:
 
Başvuru koşulları:

1.    Lisans öğrencileri, üniversitedeki öğrenimlerinin en erken üçüncü en geç beşinci dönemi başında olmalıdır.

2.    Öğrencinin genel not ortalaması en az 3.20 olmalıdır.

3.    Öğrenci en az iki POLS dersi almış olmalı ve bu derslerin not ortalaması BB veya üzeri olmalıdır.
 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü sadece Güz döneminde başvuru kabul etmektedir.
 

2021-2022 Akademik yılı Güz dönemi için:
 
Tüm başvurular email ile yapılacaktır. Basvurular 1 Eylül 2021 tarihinde başlayacaktır. Son başvuru tarihi 10 Eylül 2021'dir.

1.    Dilekçeyi doldurunuz: Dilekçeyi indirmek için tıklayınız.

2.    Dilekçenizi ve transkriptinizi email ile  bölümünüzün ÇAP danışmanına gönderiniz. Mesajınızda başvurduğunuz ÇAP programını açık olarak belirtiniz ve Siyaset bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünün 2021 Güz döneminde başvuruların email üzerinden değerlendirilmesini talep ettiğini belirtiniz.  Mesajınıza olumlu/olumsuz cevap vermelerini talep ediniz.

3.    Aşağıdaki dökümanları tek bir emailde toplayarak bounpolscapyandal@gmail.com adresine gönderiniz.

o    Dilekçe

o   Transkript (yaz okulunda ders alınmış ise yaz okulu derslerinin notları da görünmelidir. Eğer yaz okulu notlarınızın ilan edilmesini bekliyorsaniz elinizdeki transcript ile basvurunuz. Notlar ilan edilir edilmez bize yeni bir transcript ulaştırınız)

o   Niyet mektubu (statement of purpose): Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ile ÇAP yapmayı neden istediğinizi anlatan bir mektup. Mektup 100-200 kelime, İngilizce ve word formatinda iletilmelidir.

o   Kendi bölümünüzden ÇAP danışmanınızın olumlu görüşü

Başvuru mailine (bounpolscapyandal@gmail.com) sadece başvuru belgelerinizi gönderiniz. Sorularınız için bölüm asistanı Osman Zinnur Aksu'ya o.zinnuraksu@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. Başvuru mailine başvuru belgeleri dışında atılan mailler okunmadan silinecektir.*